Manden i spejlet

”Manden i spejlet” er skrevet af Tom Peder Olsen. Udgivet af Falco den 18. marts 2025.

Bogen er et anmeldereksemplar tilsendt fra forlaget. Anmeldelsen påvirkes ikke heraf, den er helt og holdent et udtryk for mine meninger og holdninger om bogen.

Fra bogens bagside: Drabet på en højesteretsdommer sætter efterforsker Magnus Rhode på overarbejde, og da flere mishandlede ofre dukker op, begynder et frygtindgydende mønster at tegne sig. Alt tyder på en fanatisk seriemorder, der tager afsnittet i Anden Mosebog om øje-for-øje og tand-for-tand særdeles bogstaveligt.

Oven i de lange, udmattende arbejdsdage fortsætter Magnus ufortrødent jagten på bagmændene, der stjal fra morfarens værdifulde vinsamling. Han konfronteres med en korrupt verden, der både involverer den franske konkurrencestyrelse, den russiske mafia og kinesisk storpolitik. Og for det ikke skal være løgn, bliver den cool efterforsker også sat på prøve af en ny nabo, der slet ikke falder for hans vanlige charme.

”Manden i spejlet” er bind nummer fire i serien om efterforsker Magnus Rhode. De foregående hedder: ”Dagen der aldrig kommer”, ”Lyst til livet” og ”Undskyld hjælper ikke”. Jeg vil anbefale at man læser bøgerne i rækkefølge, for at få hele baggrundshistorien med.

Hvad ville Margrethe have gjort? En sætning Magnus Rhode´s morfar brugte, når han stod i et dilemma der ikke lod sig løse. Og den Margrethe der hentydes til, er Hendes Majestæt Dronning Margrethe 2. For enten kom hun med et virkelig godt svar, for hun ser verden på en særlig måde, eller også er hun helt kølig. Jeg tror faktisk at Hendes Majestæt ville syntes om Magnus Rhode, især fordi hun syntes om ”Smadremanden” fra Cirkus Nemo. Hvor han er fuld af fuck-fingre og bandeord, er Magnus Rhode fuld af damer og vin, men fælles for de to, er at de altid vender tilbage til det nære – ”Smadremanden” til Otterup og Magnus til sin morfars minde. Og inden dette bliver til en dansktime hvor tekst og personer analyseres helt ihjel, håber jeg at, når man læser ”Manden i spejlet”, ser bag alle damerne og vinen der flyder, og finder en mand, der bare ønsker at gøre det rigtige.

Bogen er lige dele barsk krimi og virkelig sjov humor, og det gør bogen til en fed læseoplevelse.

Magnus Rhode har fået en ny nabo, og hun er fantastisk, jeg håber hun bliver boende. Hendes barnebarn deltager også med noget af den gode humor, da hun får kaldt Magnus en Smart-Mads. Lige præcis hvad han, også, er… Har man læst de foregående bøger i serien, ved man at Allan Erik Mortensens hovedperson Jon Harding har mødt Magnus Rhode. Det er så genialt at de to forfattere er blevet enige om at de lader deres hovedperson optræde i hinandens bøger. Det gør dem mere levende, og giver noget fedt til læsere at begge forfattere.

Jeg er vild med den friske skrivestil, der er en ping pong effekt som gør læsningen sjov, og får smilet frem. Jeg er vild med det grove og det grimme, her bliver der ikke lagt mange fingre imellem, men jeg syntes absolut ikke man skal springe bogen over, fordi der er lidt blod osv, for selv om det er barskt, er det værd at læse. Magnus og hans team jager en seriemorder, som slår ihjel efter princippet øje-for-øje, og det udvikler sig til en vild jagt.

Jeg håber der kommer mange flere bøger om Magnus Rhode ”Smart-Mads” og hans team.

Bogen får 5 (af 6) lakridspiber

Se mere her:

ISBN: 978-87-94232-82-1

Forlag: Falco

Forfatter: Tom Peder Olsen

Titel: Manden i spejlet

Sidetal: 370

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *