”Livstid” er skrevet af Britt Nørbak. Udgivet af Alhambra den 2. april 2025.
Bogen er et anmeldereksemplar tilsendt fra forlaget. Anmeldelsen påvirkes ikke heraf, den er helt og holdent et udtryk for mine meninger og holdninger om bogen.
Fra bogens bagside: Efter en udstået isolationsfængsling vender Julie Røpke tilbage som dronning i Omega Max, hvor intet er som før. Fængslet er inficeret med skimmelsvamp, og de indsatte skal dele celler. Det medfører et fangeoprør, ledt an af narkohandleren Marco. Han søger hævn efter sin kærestes død og har kun Julie Røpke i sigtekornet.
Julie er bekendt med truslen og kæmper en ensom kamp for at holde sig i live. Hendes problemer vokser, da hun skal dele celle med indsat, som bliver overflyttet fra mandeafdelingen. Under et besøg af sin ulykkelige lillesøster kammer Julies frustrationer over, og søstrenes forhold lider et knæk.
Kriminalreporter Katrine Wulff har bidt sig fast i historien om Julie Røpke og den interne uro bag tremmerne. Wulff indløser en tjeneste hos fængselsdirektøren, som gør hende i stand til at afsløre de katastrofale tilstande i Omega Max. Men hun får travlt. Jorden brænder bogstaveligt talt under Julie Røpke, og fangeoprøret kræver sine ofre.

”Livstid” er tredje bind i serien og Julie Røpke. De to foregående hedder ”Instinkt” og ”Missionen”. Bøgerne er selvstændigt afsluttede historier, men jeg anbefaler at man læser fra bind nummer 1, for at få hele historien med.

I den første bog ”Instinkt” møder læseren Julie Røpke, som fængsles for Danmarks historiens største smukke kup. Hun indsættes i det fiktive fængsel, i Ålborg, Omega Max. Allerede her er der leget med sproget – Omega Max = frit oversat til ”Den store slutning. Da Omega et sidste bogstav i det græske alfabet og Max, er noget stort. Helt kort, er bogens handling, et spørgsmål om Julie er skyldig.
I ”Missionen” er vi stadig i fængslet, på kvindeafdelingen, og Julie vil forsøge at flygte. Lykkes det?
Når vi når til ”Livstid” handler det om overlevelse, kommer Julie levende igennem afsoningen eller får mandeafdelingens konge ram på hende?
Ork satme…
Dristes man til at sige, for der er tændt ild i det spjæld og særdeles også i Britt Nørbak. Hun har styr på fakta, er grundig i sin research og skarp med pennen – hun har interviewet både indsatte og ansatte fra fængsler og desuden skrevet bogen ”Straffet” om Dorthe Mørch, der er fængslet, fordi hun gemte 3,5 millioner for sin kæreste, han havde været med til at røve en pengetransport. Alle facts og historier er tjekket af flere kilder. De ting der foregår på fængselsgangen i Omega Max, er taget fra virkelighedens verden, og som vi ved, kan virkeligheden overgå selv den vildeste fantasi. Og lad os bare konstatere, at det ikke er småting der foregår. Indsatte er opfindsomme mennesker, der findes gemmesteder for alt, det mest utrolige kan blive forvandlet til et våben og diverse regler kan omgås ved lidt snilde. Jeg er vild med serien, jeg syntes det er super godt fundet på. Der er spænding hele vejen og man er godt underholdt, både hvad spænding angår, men ikke mindst fordi Britt Nørbak har den fedeste form for humor, som gør sig bemærket i små bemærkningen eller beskrivelser. Så selv om det er alvorlige sager, kan man sagtens få sig et godt grin, ind i mellem.
Der er dilemmaer nok at tage af, men det største problem, lige nu, er, at selv om fængslet Omega Max er ret nyt, er der skimmelsvamp i skidtet, så fangerne må rykke sammen i cellerne. Julie får en ret usædvanlig cellekammerat, og lad os bare sige at det kan blive ok, men det kan også gå helt, helt galt. For cellekammeraten er født som mand, men har skiftet sit cpr-nummer ud, så sidste tal er blevet et lige tal. Fangeoprøret ulmer…
Midt i fangeoprøret, finder vi en journalist der har fuldt Julie Røpkes historie og som altid formår at befinde sig midt i orkanens centrum. Katrine Wulff er skarp på alle tænkelige måder og hun får sig placeret tæt på Julie Røpke og kommunikere historier ud fra fængslet. Katrine er så skarp at hun fortjener sin egen historie, så mon ikke, vi kommer til at se mere til hende?
Jeg var virkelig godt underholdt og elskede kombinationen af brutalitet, følsomhed og virkelig god humor.
Her til slut får du lige 5 hurtige om Britt Nørbak, som du, måske, ikke vidste:
1. Jeg har altid været fodboldtosset. Som barn sendte jeg et fanbrev til Allan Simonsen, fordi det var synd, at han brækkede benet under EM i 1984. Jeg fik et signeret portrætfoto retur. Det fremviste jeg stolt i klassens time, men ingen af klassekammeraterne vidste, hvem Allan Simonsen var. Det er jeg stadig ikke kommet mig over.
2. Jeg har ingen stedsans. Som i slet ingen. Det er en kæmpe udfordring, fordi jeg udover at skrive krimier også er guidebogsforfatter!
3. De tre spørgsmål, jeg oftest får, er: Hvorfor er du ikke på de sociale medier? Hvorfor har du ingen børn? Hvornår kommer din næste bog?
4. Nogle mener, at jeg har et problem med Pepsi Max. Det er ikke korrekt. Jeg har et problem uden Pepsi Max.
5. Jeg har flere gange haft katte og kaniner i pleje fra Nordjyllands Internat og adopteret dem, når de kom på højkant. Jeg er også typen, der hælder en sodavand ud i græsset, hvis en hveps er ved at drukne i den – selv hvis det er en Pepsi Max …
Bogen får 5 (af 6) lakridspiber
Se mere her:
ISBN: 978-87-7623-120-0
Forlag: Alhambra
Forfatter: Britt Nørbak
Titel: Livstid
Sidetal: 267


One thought on “Livstid”