Vildført

”Vildført” er skrevet af David Garmark. Udgivet af Modtryk den 10. februar 2025.

Bogen er et anmeldereksemplar tilsendt fra forlaget. Anmeldelsen påvirkes ikke heraf, den er helt og holdent et udtryk for mine meninger og holdninger om bogen.

Forlaget skriver: Det er 25 år siden, at den pensionerede retsmediciner Walther Brink blev værge for sit 7-årige oldebarn Channie, der havde levet hele sit liv på gaden med sin mor, som var stofmisbruger.

Den nu 93-årige Walther deler stadig matrikel med Channie i Ry, men nu i hvert sit hus. Channie har haft en omtumlet tilværelse, og tvivlsom dømmekraft har været hendes følgesvend.

Da Channie gennem sit arbejde som socialrådgiver møder ukrainske Elida, får hun af forskellige årsager svært ved at forblive professionel, og pludselig er både Walthers og Channies liv i fare.

”Vildført” er andet bind i Brink-serien om tidligere retsmediciner Walther Brink og hans oldebarn Channi. Første bind i serien hedder ”Kæntring” min anmeldelse af den kan læses her. Bøgerne er selvstændigt afsluttede historier, men man får bedst udbytte af handlingen ved at læse bøgerne i rækkefølge.

Der er gået 25 år, Walther er blevet gammel og Channi er blevet voksen. Hun kæmper med livet, hendes opvækst har været svær og hun er præget af at være født af en mor med et misbrug, og alt hvad det kan fører med sig. Der er simpelthen noget i hende som ikke kan falde på plads, noget er ødelagt og hun har slået sig gevaldigt på både sjæl og krop under hele barndom og ungdommen, og det på trods af at hun har Walther. Deres samspil er så fint beskrevet, man er ikke i tvivl om at de to passer sammen, og de altid har hinandens ryg, uanset hvad der så end sker. Jeg kan dog ikke slippe tanken om at føle mig lidt snydt. De 25 år der er gået, kunne have blevet til fantastiske bøger også. Heldigvis får man, undervejs, forskellige nedslag i Channis liv, hvilket er med til at tegne et billede af den voksne kvinde.

Karaktererne Walther og Channi er så godt fundet på. De er beskrevet så levende at de virker, ja levende. Jeg håber bare at Walther bliver omkring 110 år, for hvad skal Channi gøre uden ham? Plottet er spændende, skrivestilen er mere David Garmark-style – altså som i hans tidligere bøger, med et mere svulstigt sprog og det er jeg fan af, da jeg mener man skal udnytte det man er god til, og David kan noget med sproget. Hele fortællingen givet er indblik ind i hvordan det er at leve med diagnoser og psykiske lidelser, og hvor svært livet kan være. Og er samtidig en historie om ægte kærlighed mellem de to hovedpersoner – det er så fint… Alle kan blive Vildført, men ikke alle har en Walther at holde i hånden.

Bogen får 5 (af 6) lakridspiber

Se mere her

ISBN: 978-87-7007-940-2

Forlag: Modtryk

Forfatter: David Garmark

Titel: Vildført

Sidetal: 284

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *